سبد خرید 0

وبلاگ

الگوریتم برت (Bert) گوگل چیست؟ [بر پایه هوش مصنوعی]

الگوریتم برت گوگل, الگوریتم bert

جهت تماشای این ویدیو در مشاهده ویدیو در یوتیوب  کلیک کنید !

گوگل الگوریتم BERT

الگوریتم های گوگل!! دیوار های بزرگ و کابوس وار برای سئو کاران، الگوریتم‌های گوگل که همیشه، به روز و آپدیت می شوند، و کار را برای وب مسترها سخت و سخت تر می کنند. البته این سخت گیری ها بیشتر برای مباحثHEO/Human Experience) (Optimization در نظر گرفته شده و در نظر دارد که مخاطب را از گوگل کاملا راضی کند، حال می خواهیم به بهترین الگوریتم از سال 2015 تا حال را بررسی کنیم.
الگوریتم BERT مخفف کلمه ی Bidirectional Encoder Representations from Transformers می باشد. مبحث الگوریتم برت گوگل شاید در نگاه اول کمی سخت و ترسناک به نظر برسد اما در ادامه‌ی کار کاملا آسان و شیرین خواهد بود. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

الگوریتم BERT چیست؟

الگریتم برت از اواخر ماه اکتبر سال 2019 توسط گوگل رسما رونمایی شد و اگر بخواهیم این الگوریتم را به ساده ترین زبان ممکن برای شما تعریف کنیم می توان گفت این الگوریتم آمده تا زبان عامیانه را در گوگل جای بیندازد.
برای مثال:
چگونه از ایران مهاجرت کنیم (مهاجرت کردن و خارج شدن از ایران)
چگونه به ایران مهاجرت کنیم ( مهاجرت کردن و وارد شدن به ایران)
شاید شما با خودتان بگویید که این دو جمله معنایی کاملا متفاوتی دارد اما گوگل تا قبل از این که الگوریتم برت را معرفی کند تفاوت این دو جمله را نمی دانست، و درنتایج جستوجو هر دو جمله راه های خارج شدن از ایران را به نمایش می گذاشت، و بیشتر مخاطبان از این مشکل بسیار ناراضی بودند.
اما با معرفی شدن این الگوریتم دقت گوگل در درک زبان انسان افزایش یافته و توانسته توجه بیشتری از مخاطبان را به خود جلب کند.

هدف الگوریتم BERT

الگوریتم برت آمده تا زبان عامیانه را جایگزین زبانه سیستمی کند، و هدف مخاطب را در سرچ گوگل به خوبی درک کند و بهترین نتایج جست و جو را به کاربران نشان دهد.

Google_BERT

از زمانی که این الگوریتم کار خود را آغاز کرده کیفیت نتایج جستوجو هم به شدت افزایش داشته و هم توانسته در سئو رقابت خوبی در بین سایت ها راه بیندازد هم رضایت بسیاری از کاربران را بدست آورد.

به همین دلیل این الگریتم جزو بهترین و بزرگترین الگریتم های گوگل شناخته می شود و بروزرسانی های زیادی برای این الگریتم در نظر گرفته شده است.
البته قبل از الگریتم برت، الگریتم های دیگری هم بودند که کار این الگریتم را برعهده داشتند اما آن ها فقط می توانستند یک وجه های بخوصی را پردازش کنند پس گوگل باید الگریتم های زیادی را طراحی می کرد تا بتواند کار الان یک الگریتم برت را انجام بدهند و این موضوع برای گوگل کمی هزینه بر و سخت بود.
اما الگریتم برت میتواند همزمان با درنظر گرفتن 11 فاکتور و وجه های مخلفت، درک موتور های جست و جو از زبان عامیانه انسان ها تا حد بسیار زیادی را گسترش دهد.

تفاوت الگوریتم Rank Brain و الگوریتم BERT

الگوریتم BERT را میتوان کامل کننده ی الگوریتم rank brain دانست.
اگر بخواهیم به طور خلاصه الگوریتم رنک برین را تعریف کنیم می توانیم بگویم: رنک برین الگوریتمی است که در سال 2015 توسط گوگل معرفی شد.
یادتان هست اگر قدیم عبارتی را سرچ می کردیم گوگل صفحاتی را نشان می‌داد که اصلا مرتبط با هدف ما نبوده و مخاطب را کاملا ناراضی نگه میداشت.
البته الگوریتم رنک برین هم تا حدی زبان عامیانه را جایگزین زبان ماشینی کرده است ولی الگوریتم برت این کار را خیلی دقیق تر و کامل تر انجام داده است.
در اصل این دو الگوریتم مکمل هم دیگر هستند، الگوریتم برت منظور مخاطب را تشخیص می دهد اما الگوریتم رنک برین جمله را ترجمه می کند. برای مثال اگر شما در گوگل سرچ کنید (بلند ترین کوه های ایران) به شما کوه دماوند را نشان خواهد داد.

تاثیر الگوریتم برت بر سئو سایت

قبل از معرفی شدن الگوریتم BERT وبمستران باید بیشتر تمرکز خود را روی تولید محتوا بسیار با کیفیت در راستای قوانین سئو انجام می دادند اما با معرفی شدن الگوریتم برت باید در ابتدا به دنبال کلمات کلیدی مناسب و مرتبط باشیم.
امروزه کلمات کلیدی ، در نتایج جستوجو بسیار مهم هستند. در واقع این الگریتم بر روی سئو سایت اثر مستقیم ندارد و بیشتر برای درک هدف کاربران از سرچ می باشد، اما در نظر گرفتن این الگوریتم برای سئو سایت میتواند شمارا خیلی از سایت های دگیر رقبا جلو تر بیندازد.
درواقع مثل قدیم نباید تنها هدفمان تکرار زیاد کلمات کلیدی و سبز شدن چراغ Yoast seo در وردپرس باشد. ما باید کلمات کلیدی که در زبان عامیانه استفاده می شود استفاده کنیم تا بتوانیم به هدف کاربر نزدیک تر بشویم.
یک نمونه از ابزار های پیدا کردن کلمات کلیدی به زبان عامیان Google Autocompelet می باشد که می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

 

bert algorythm effect on seo - 1

درک هدف مخاطب از سرچ

وقتی در صفحه ی جستوجو شما یک کلمه را اشتباهی تایپ می کنید و بقیه کلمات را درست تایپ می کنید خود گوگل کلمه درست را به شما پیشنهاد می کند، این یعنی الگوریتم برت تمام تمرکزش را گزاشته تا درک خوبی از هدف کاربر از سرچ را درنظر بگیرد.

الگوریتم برت در زبان فارسی

در زمانی که گوگل این الگوریتم را معرفی کرد رسما اعلام کرد این الگوریتم فقط برای کوئری های انگلیسی فعال شده اما به مرور زمان این الگوریتم برای زبان های مختلف مثل فارسی هم اعمال شده و کار خود را به خوبی انجام می دهد.

NLP در الگوریتم BERT

در اصل کار NLP تجزیه و تحلیل زبان عامیانه و طبیعی می باشد. در زمان های گذشته رایانه ها هیچ درکی از زبان انسان ها نداشتند و فقط متن های را که می گرفتند را بارگذاری می کردند و هیچ درکی از معنای متن ها نداشند.
اما از وقتی که این نوآوری معرفی شد رایانه ها توانستند متن ها را درک کنند و تجزیه و تحلیل نمایند، که این امر باعث شد صفحاتی که محتوای نامناسب و ناکار آمد داشته باشند رتبه ی مناسبی هم در صفحه SERP نداشته یاشند
(به صفحه ی نتایج گوگل SERP می گویند)

Masking چیست؟

Masking یکی از عوامل مهم در الگوریتم برت می باشد. وقتی یک عبارت در کلمه پنهان شده باشد برت در تلاش است با توجه به حروف اول و اخرکلمه، عبارت را حدس بزند نسخه کامل شده‌ی عبارت را به نمایش بگذارد.
برای مثال: اگر بیاییم کلمه‌ی (خرید ماش) را در نوار جستوجو تایپ کنیم ، الگوریتم برت به طور خودکار کلمه ی (خرید ماشین) را به نمایش می گذارد.

وقتی گوگل انسان می شود

همان گونه که در مقاله به طوره کامل گفتیم هدف گوگل از ارائه الگوریتم برت این است که زبان محاوره ای و عامیانه انسان را به طور کامل و درست درک کند. پس قطعا قسمت هایی از نتایج جستوجو حساس تر می شود، کلمات کلیدی چند کلمه‌ای می باشد، که آن ها را long tail keywords نامیده است.
آمار جست و جو این نوع از کلمات کلیدی بلند در گوگل روز به روز افزایش می یابد. به دلیل این که مخاطبان فهمیده اند که می توان
با کلمات کلیدی بلند بهتر به نتیجه ی دلخواهشان برسند.
حالا گوگل در نظر دارد که با استفاده از الگوریتم برت هدف کاربران را به طور کامل درک کند و بهترین نتایج را به آنها نشان بدهد،
چون همانطور که می‌دانید گوگل در زمان قدیم نمیتوانست به خوبی حروف ربط ( به، از، تا) را تشخیص به همین دلیل نتایج گوگل هم مناسب نبود و کاربران از این موضوع ناراضی بودن.
وب مستران هم باید این مورد را به خوبی در نظر داشته باشند که باید بیشتر به فکر long tail keyword ها باشند، و این کلمات کلیدی را باید بیشتر در متحوای خود بگنجانند تا در سئو نتایج بهتری ببینند.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم کل مقاله را به طور خلاصه و مفید بیان کنیم می توانیم بگوییم الگریتم برت یک نوع هوش مصنوعی پردازش زبان طبیعی است که، آمده پردازش زبان عامیانه و محاوره ای انسان را برای موتور های جست و جو آسان کند و صفحه SERP (صفحه نتایج گوگل) را به طور کلی بهینه سازی کند و مخاطبین را راضی نگه داد.

محـتوای مرتـبـط

زامبی پیج چیست, zombie page چیست

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

درباره نویسنده ...
فراوبمستر
فراوبمستر یک سایت با خدمات مختلف در حوزه کار و کسب و فروش اینترنتی و همچنین یک آکادمی آموزش راه اندازی و ادارهِ کسب و کار آنلاین است که دانستن آن برای هر شخصی که در این حوزه فعالیت می کند بسیار مهم است .
دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://farawebmaster.com/?p=10976
در این مقاله چه می‌خوانید ؟
بارگزاری کمی زمانبر است!
احتما وجود ویدیو | آزمون | gif
online chat
در حال انتقال ...
به هر روشی که راحترید، ما آماده پاسخگویی هستیم.

شماره تماس

013-91015605

WhatsApp , Telegram

09101104711

فراوبمستر - لوگو