سبد خرید 0

الگوریتم رنک برین | انقلابی جدید در نتایج گوگل با درک رفتار کاربر

الگوریتم رنک برین، الگوریتم rank brain

جهت تماشای این ویدیو در مشاهده ویدیو در یوتیوب  کلیک کنید !

الگوریتم رنک برین گوگل یکی از مهم‌ترین و جدیدترین الگوریتم های گوگل است که بی‌توجهی به آن ممکن است کیفیت سایت شما را تهدید کند. Rank Brain Algorithm یا به فارسی الگوریتم رنک برین ، یک هوش مصنوعی برای ارزش دهی به محتوای وب سایت‌ها بر اساس مفهوم گرایی می باشد. برای اینکه بتوانید محتوای خود را در نتایج اول گوگل بیاورید، پیشنهاد میکنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 
 

آشنایی با الگوریتم Rank Brain

Rank Brain  توسط گوگل در سال 2015 برای کمک به الگوریتم مرغ مگس خوار ایجاد شد.
در روش قدیمی ، گوگل با طراحی یک فرمول ریاضی ، رتبه بندی کلمات کلیدی را با استفاده از داده های الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم پاندا و الگوریتم مرغ مگس‌خوار تعیین  می کرد.

این روش بعدها، توسط مدیران سایت‌ها، مورد سوء استفاده قرار گرفت و نتایج جستجوی گوگل را پر از کلمات کلیدی بی ارزش کرد.
این عمل باعث ایجاد هزاران سایت اسپم شد، که با کلمات کلیدی سعی در جذب مخاطب داشتند. با اعتراض کاربران، گوگل استراتژی مخاطب محور خود را بازبینی کرد و ربات (Rank Brain) را طراحی، توسعه و هوشمند کرد.

عملکرد الگوریتم رنک برین گوگل چگونه است؟

الگوریتم Rank Brain یک ربات هوش مصنوعی خودکار است که اطلاعات و همچنین بروزرسانی خود را از طریق آموزش و با استفاده از سنجش و تحلیل نتایج بر اساس جستجوی مخاطبان ، تعیین می‌کند.

به این صورت که قبل از معرفی این الگوریتم ، گوگل تلاش میکرد که کلمه‌‌ی جست و جو شده را عینا با محتوای وب سایت ها بررسی کند و اگر وب سایتی کلمه کلیدی بیشتری استفاده میکرد ، آن را به عنوان مرجع در نظر میگرفت.

اما بعد از معرفی رنک برین، هوش مصنوعی به سرچ کاربران اضافه شد. به این ترتیب زمانی که کاربر به دنبال موضوعی میگردد ، گوگل محتوای وب سایت ها را با جست و جوی کاربر تناسب قرار میدهد. به این معنی که کلمه کلیدی دیگر ملاکی برای نتایج جست جو نیست ، بلکه جای خود را به مفهوم کلیدی داده است.
پیچیدگی به روزرسانی خودکار این ربات هوش مصنوعی ، یکی از رموز علم بهینه سازی موتور جستجو می باشد.
این پیچیدگی مدیران سایت را مجبور می کند با درک و تحلیل رفتار مخاطبان خود، سعی در تولید محتوای مناسب با کلمه کلیدی استفاده شده داشته باشند.

در مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار در مورد روش عملکرد این الگوریتم  توضیحات جامعی را ارائه دادیم اما شاید سوال باشد که مبنای عملکرد و رتبه بندی الگوریتم رنک برین چه فرقی با الگوریتم مرغ مگس خوار دارد؟
ار آنجایی که که الگوریتم رنک برین برای کمک به الگوریتم مرغ مگس‌خوار ایجاد شد، به طور موازی فعالیت خود را انجام می دهند. خیلی زود این هوش مصنوعی از الگوریتم مرغ مگس خوار به دلیل دقت بالا پیشی گرفت. هم اکنون ربات (Rank Brain) یکی از مهمترین الگوریتم های سئوی گوگل می باشد.
طبق اظهارات کارشناسان گوگل؛ الگوریتم رنک برین تنها 15 درصد نتایج جستجو را به عهده دارد.
در حالی که با پیشرفت و سرعت بالای رنک برین، این درصد مدام در حال افزایش می باشد!

 
 

دنیای جستجو قبل از معرفی رنک برین

اگر در دنیای اینترنت قدیمی باشید حتما به این موضوع برخورد کرده‌اید ، که زمانی به دنبال یک موضوع در گوگل می‎‌گشتید، محتوایی که برای شما به نمایش درمی‌آمد، ارتباطی با کلمه‌ای که سرچ کرده بودید نداشت. 

قبل از معرفی الگوریتم رنک برین ، سئو وب سایت به این شکل بود که اگر قصد داشتید در کلمه‌ای رتبه بگیرید، با استفاده از تگ ها ، متا کیوردها و لینک سازی خارجی، میتوانستید به هدفتان برسید. اما امروز این موضوع فرق کرده است و انجام دادن چنین کارهایی حتی ممکن است باعث جریمه شدن سایت شود.

 
 

مفهوم کلمه کلیدی در تولید محتوا

قبل از بررسی مفهوم کلمه کلیدی لازم است با ذکر مثالی شما را با یکی از روش های عملکرد الگوریتم رنک برین آشنا کنیم :
فرض کنید کاربری با کلمه الگوریتم های سئو گوگل در نتایج جستجو دنبال محتوا ، برای مطالعه می گردد.
لیستی از سایت های مختلف نمایش داده می شود که برخی محتوای بلند و برخی محتوای کوتاه دارند. اما در کمال تعجب محتوای کوتاه بالاتر از نتایج محتوای بلند نمایش داده می شود! علت چیست؟ در بررسی مشخص می شود محتوای کوتاه از نظر نوع نگارش و استفاده از کلمات مفهومی و مترادف رتبه بهتری دارند.چون با درج یک فایل صوتی یا محتوای ویدیویی ، متناسب با نوع نگارش و عنوان از مقاله بلند بهتر عمل کرده است.

اما چطور ممکن است؟

مدت زمان Dwell Time

به مدت زمانی که یک کاربر در صفحه صرف می‌کند، Dwell Time می گویند؛ هر کاربری که از طریق جستجو وارد صفحه ای شود و در آن حداقل بیشتر از 3 دقیقه حضور داشته باشد، مبنای رتبه‌بندی بهتر گوگل شده است.

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در نتایج هوش مصنوعی پایین بودن نرخ پرش یا  CTR می باشد. هر چقدر کاربری که وارد صفحه محتوا می‌شود، زودتر خارج شود امتیاز منفی برای شما کسب می‌کند.

پس اگر دنبال تولید محتوا هستید ، باید بدانید با چه استراتژی محتوایی، می‌توانید مخاطب را بیشتر در صفحه نگهدارید تا با کاهش نرخ پرش جایگاه خود را در نتایج جستجو از دست ندهید.

مفهوم کلمه کلیدی

حالا که با معنی Dwell Time آشنا شدیم باید بدانید، اصولا در رتبه بندی وب سایت‌ها برای صفحات محتوا، میزان رضایت کاربر بسیار مهم است.
یکی از تاثیرات افت رتبه صفحات سایت، استفاده از کلمات کلیدی اصلی و تاکید به آنها در بین محتوا می باشد. این روش در الگوریتم های جدید که مفهوم گرایی می‌کنند، اهمیتی ندارد.
لذا گوگل پیشنهاد می کند به جای استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی  از کلمات فرعی و مترداف یا توصیفی استفاده کنید.

بطور مثال : 

فرض کنید کاربری دنبال اطلاعات درباره کلمه ” سئو” است.
ما می توانیم در تولید محتوا به جای تاکید و اشاره روی این کلمه کلیدی از واژگان مترادف آن مانند بهینه سازی موتور جستجو یا بهبود موتور جستجو استفاده کنیم. تمام کلمات هم خانواده و مترادف همان مفهوم سئو را به اطلاع گوگل می رساند و نیازی نیست حتما روی کلمه اصلی متمرکز شوید.
هوش مصنوعی الگوریتم Rank Brain با بررسی مفهومی کلمات کلیدی استفاده شده، محتوای با ارزش را شناسایی و رتبه بندی می کند.

چگونه محتوای مناسب رنک برین را تولید کنیم؟

پاسخ به این سوال بسته به عملکرد شما در بهینه سازی سایت برای گوگل دارد. نوع استراتژی تولید محتوا، استفاده از واژگان هم‌خانواده کلمات کلیدی، یکی از مهم‌ترین پایه‌های تولید محتوا هستند.
مهمترین عوامل تاثیر گذار در کسب نتایج بهتر مطالب در گوگل به 6 عامل بستگی دارد:

پاسخ گویی به سوالات احتمالی و روشن کردن نکاتی که کاربران ممکن است در مطالعه محتوا درک درستی از آن نداشته باشند را ملاک پاسخگویی به سوالات در محتوای خود قرار دهید.

افزایش سرعت مطالب، تصاویر و عنصرهای گرافیکی مورد استفاده در صفحه (که میتوانید از Lazy Load استفاده کنید) را باید کاملا بهینه و ریسپانسیو کنید. باید صفحات سایت شما به گونه باشد که هم در گوشی موبایل، هم در تبلت و هم در کامپیوتر و لپ تاپ به درستی نمایش داده شود. سرعت جستجو و لود صفحه هم یک از فاکتورهای مهم در رتبه بندی وب سایت‌ها می باشد.

با روش های درج محتوا و استفاده از کلمات پرسشی یا روانشناسی باید سعی کنید جلوی ترک کاربر از صفحه وارد شده را به حداقل برسانید.
هر نوع کلمات یا جملاتی که می دانید ممکن است مورد توجه کاربر قرار گیرد (نسبت به محتوایی که در حال تولید آن هستید،) در مقاله نویسی استفاده کنید. با تولید پادکست یا ویدیو یا اینفوگرافی هم می توانید کاربر را جذب و در صفحه نگهدارید.

با ایجاد روش های تعامل کاربران در صفحه مانند تشویق به درج نظر در انتهای مطالب سعی کنید به مرور کیفیت محتوای خود را مورد پسند مخاطب قرار دهید.
الگوریتم rank brain بصورت دوره ای با بررسی مجدد صفحاتی که قبلا بررسی کرده است؛ رتبه قرارگیری صفحات سایت را در نتایج گوگل تغییر می‌دهد. پس سعی کنید محتوایی بنویسید که قابل بروزرسانی باشد (محتوای سبز) و شما هم محتوا را به صورت دوره‌ای آپدیت کنید تا بتوانید به مرور جایگاه خوبی در نتایج کسب کنید.

ارتباط صفحات از نظر مفهوم و نوع موضوع برای انکر تکست (anchor text) سایت مهم است. سعی کنید محتوایی که تولید می کنید به گونه تنظیم کنید که همزمان چند لینک به صفحات داخلی سایت که مرتبط با موضوع باشد، استفاده کند.
از دیگر فاکتورهای رتبه دهی به مطالب توسط هوش مصنوعی رنک برین، چگونگی ساختار لینک دهی داخلی سایت است.

متاسفانه خیلی از مدیران سایت سعی می کنند در نوع نگارش محتوا از واژگان و جملاتی استفاده کنند که بسیار پیچیده باشد. ساده نویسی و استفاده از جملات ساده هیچ  اعتباری از تخصص شما کم نخواهد کرد. بهتر است به جای سئو کردن مطالب برای گوگل روی مخاطب و کاربر متمرکز شوید تا کاربر شما بتواند با مفهوم ساده از موضوع محتوا استفاده کند.
با توجه به پیچیده بودن و تغییر مداوم الگوریتم های گوگل، بررسی دوره ای سایت یکی از مهم ترین فاکتور های حفظ جایگاه خود در رتبه های بالای گوگل است.

جمع بندی

در نهایت باید به این موضوع دقت کنید که الگویتم رنک برین هر روز در حال بروز شدن است و سعی دارد خودش را بجای جست و جوی واقعی کاربر بگذارد ، پس در تولید محتوا به این موضوع دقت کنید که آیا تولید محتوای من مشکل کسی را حل میکند؟ یا ارزشی به کسی اضافه میکند؟

مروری بر این مقاله

در حال حاظر حداقل 4 تا 5 کلمه مناسبترین طول برای استفاده از کلمات کلیدی می باشد. اگر سایت شما تازه شروع به کار کرده است از جملات بلند 4 تا 5 حرفی برای کلمات کلیدی سایت خود استفاده کنید.
با اضافه کردن محتوای جدیدتر به صفحه یا درج ویدیو یا پادکست در محتوا و فراهم کردن ارسال نظر توسط کاربران برای محتوای قدیمی می توانید مجدد به نتایج بالاتر برگردانید.
با تولید محتوای ارزشمند صرفا مورد نیاز کاربران و ایجاد متن ها و صفحات تشویقی در بین مطالب می توانید نرخ پرش را کاهش دهید. سعی کنید در دو سطر اول با ایجاد متنی کاربران را به مطالعه محتوا ترغیب کنید.

از دسـت نـدهیـد… !

آموزش ستاره دار کردن مطالب در گوگل , چطور مطالب خود را در گوگل ستاره دار کنیم؟

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

درباره نویسنده ...
فراوبمستر
فراوبمستر یک سایت با خدمات مختلف در حوزه کار و کسب و فروش اینترنتی و همچنین یک آکادمی آموزش راه اندازی و ادارهِ کسب و کار آنلاین است که دانستن آن برای هر شخصی که در این حوزه فعالیت می کند بسیار مهم است .
دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://farawebmaster.com/?p=5082
در این مقاله چه می‌خوانید ؟
بارگزاری کمی زمانبر است!
احتما وجود ویدیو | آزمون | gif
online chat
در حال انتقال ...
به هر روشی که راحترید، ما آماده پاسخگویی هستیم.

شماره تماس

013-91015605

WhatsApp , Telegram

09101104711

فراوبمستر - لوگو